Wycieczki w okolicach Krakowa – gdzie pojechać?

Stolica Małopolski to lokalny lider turystyki. Co roku setki tysięcy turystów z całej Europy i świata przylatuje do Krakowa, żeby zobaczyć perłę wśród miast środkowo-europejskich. A przecież jest co oglądać – Stare Miasto, przepiękny Rynek Główny z Kościołem Mariackim, Trakt Królewski i w końcu Zamek Królewski na Wawelu. Do tego trzeba przypomnieć, że Kraków wyróżnia się Kazimierzem, jedną z niewielu tak dobrze zachowanych starych miast-dzielnic żydowskich. Co prawda teraz nie jest to centrum religijne Żydów, ale przyciąga młodych ludzi do swoich wyjątkowych restauracji, pubów i klubów muzycznych. Kraków to niesamowicie ciekawe miasto, w którym każdy coś znajdzie. Jednak nie każdy lubi typowo miejski zgiełk i chciałby się wyrwać gdzieś za miasto. Gdzie warto pojechać pod Kraków?

Ojcowski Park Narodowy

Zacznijmy od parku narodowego, w którym kręcono przygody słynnego Janosika. Ojcowski Park Narodowy imponuje formacjami skalnymi z okresu jurajskiego. Wspaniale prezentuje się Zamek na Pieskowej Skale i Maczuga Herkulesa. W parku imponują nie tylko formacje skalne ale cała Dolina Prądnika wraz z lokalnymi zabudowaniami. Do Ojcowa możemy dojechać komunikacją podmiejską z Dworca MDA lub na własną rekę samochodem. Z centrum Krakowa dojedziemy tam w około godzinę. Jeśli wybieramy się tam większą grupką osób, to warto wynająć samochód lub minibusa (firma Laurico oferuje wygodne pojazdy w okazyjnej cenie).

Auschwitz Birkenau

Zespół obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu należy do grupy najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce. Obozy są świadectwem zbrodniczej działalności III Rzeszy wobec narodu polskiego, żydowskiego czy węgierskiego. Wizyta w obozie jest wstrząsająca, jako że przewodnik omawia proces zagłady czy wyniszczania więźniów w trakcie okupacji. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, płatne natomiast są zaplanowane wcześniej wycieczki grupowe.

Zakopane

Zakopane to zimowa stolica Polski. Niektórzy mówią, że to miasto już dawno utraciło swój czar, ale jedno jest pewno – jest niesamowicie malowniczo położone. Jest to wprost idealna destynacja dla miłośnika górskich spacerów lub narciarstwa. Jeśli ktoś nie lubi tłumów, to śmiało można polecić miejscowości, które znajdują się obok – Poronin, Biały Dunajec czy Ząb. Tam można zaznać trochę spokoju. Świetną opcją, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi są liczne baseny termalne w Szaflarach czy Białce Tatrzańskiej. Podhale oferuje wiele, ale doradzałbym odwiedzać je poza sezonem.

Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska to stałe punkty wycieczek osób silnie wierzących. Wiele firm oferuje specjalne wycieczki śladami postaci Jana Pawła II. Wtedy to zwiedza się muzeum w Wadowicach, odwiedza się poszczególne punkty w samym Krakowie jak i w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wadowice to bardzo urokliwe miasteczko i warto zjeść tamtejszy przysmak – papieską kremówkę!