Kraków i okolice – na jakie wycieczki się wybrać?

Kraków to prawdziwa perła naszego kraju i piękny klejnot w koronie. Stolica Małopolski i miasto polskich królów co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Wszyscy przyjeżdżają, by podziwiać piękne Stare Miasto, żydowską dzielnicę – Kazimierz i oczywiście Zamek Królewski na Wawelu. Jednak zabytki i architektura miasta to nie wszystko. To także wyjątkowe bogactwo kulinarne Krakowa. To samo dotyczy setek pubów i barów, które oferują piwa z całego świata. Wszystko to w niesamowicie niskich cenach. Jednak jeszcze jest jeszcze jedna zaleta wyjazdu do Krakowa – jego piękne okolice. Gdzie zatem wybrać się na jednodniowe wypady poza stolicę Małopolski? Przedstawiamy propozycje na zwiedzanie okolicznych miejsc, które na długo zapadną w pamięć.

 

Ojcowski Park Narodowy

 

Ojcowski Park Narodowy został utworzony w 1956 i pozostaje jedną z najciekawszych atrakcji okolic Krakowa (znajduje się jedynie 16 km od centrum miasta). jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, co nie znaczy że jest najmniej ciekawy. Malownicza Dolina Prądnika, jaskinie nietoperze czy Zamek na Pieskowej Skale robią niesamowite wrażenie. Park oferuje niesamowite formy skalne z wapienia: Maczugę Herkulesa i Bramę Krakowską, która jest prawdopodobnie najbardziej znaną bramą skalną w kraju.

 

Obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau

 

Auschwitz Birkenau to zespół obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i jego okolicach. Na zespół obozowy składa się m.in. obóz zagłady, w którym w latach 1940-1945 zamordowano 1,1 miliona Żydów z całej Europy i tysiące Polaków, Romów i innych nacji. Auschwitz Birkenau to symbol Holocaustu, “fabryka śmierci”, którą w 1947 zamieniono w muzeum. Obóz jest pomnikiem i świadectwem dokumentującym nazistowskie zbrodnie podczas II Wojny Światowej. Być może wycieczka do obozu koncentracyjnego nie należy do najprzyjemniejszych, ale jednak jest to niezwykłe przeżycie, stąpać po tej samej ziemii i budynkach, w których ponad 70 lat dokonywano niewyobrażalnych zbrodni. W 1979 obiekt został wpisany na listę UNESCO i należy do najczęściej uczęszczanych muzeów w Polsce.

 

Wadowice

 

Wadowice to urokliwe, małe miasto położone niecałą godzinę drogi samochodem na zachód od Krakowa. Miejscowość słynie oczywiście z tego, że jest miejscem urodzenia i wzrastania Papieża Polaka – Jana Pawła II.To tutaj Karol Wojtyła spędził dzieciństwo, chodził do szkoły czy na  zajęcia teatralne. Dzięki niemu kremówka została wylansowana jako cukierniczy specjał powiatu wadowickiego. Warto zwiedzić Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II i poprzechadzać się po wąskich uliczkach starego miasta. W drodze do Wadowic warto także wstąpić do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie znajduje się jedno z najważniejszych miejsc dla kultu pasyjnego i maryjnego – Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej . Ideą przewodnią jest odwzorowanie osttniej drogi Jezusa Chrystusa, która kończy się na krzyżu. Można zwiedzić Auschwitz Birkenau i Wadowice w jedeń dzień – pozostaje kwestia wybrania odpowiedniego biura podróży, które zapewni transport i opiekę pilota.