Czy keramzyt może być stosowany jako ocieplenie?

Ocieplenie, jakie wykonuje się podczas budowy domów jednorodzinnych może być przeprowadzone na szereg różnych sposobów. Bardzo często materiałami, które najczęściej są kojarzone z wykonywaniem tego rodzaju ocieplenia jest wełna mineralna bądź też styropian. Tymczasem, okazuje się, że to właśnie keramzyt jest materiałem, który równie dobrze sprawdza się w roli termoizolacyjnej. Co istotne, kruszywo to posiada wiele ważnych zalet, które warto wykorzystać. Odpowiedni współczynnik przenikania ciepła można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej.

Ocieplanie keramzytem- na czym polega?

Ocieplanie keramzytem można zastosować w różnych miejscach w budynku. Ważne jest to, że jest to materiał bardzo lekki i ma porowata strukturę. Jest całkowicie niepalny, a dodatkowo posiada wysoką odporność na działanie grzybów czy pleśni.

Co równie ważne, jest to też materiał bardzo trwały, solidny i niezmienny pod względem swych właściwości przez wiele długich lat. Stąd też, stosowanie go jako warstwy termoizolacyjnej naprawdę bardzo dobrze sprawdza się w praktyce. Ocieplanie keramzytem można wykonać jako:

– Izolacje podłogi. Keramzyt będzie też odpowiedni do wykonywania warstwy pod posadzki osadzane bezpośrednio na gruncie. Co ważne, w takim przypadku lepiej jest zdecydować się na keramzyt, który dodatkowo jest impregnowany, a co za tym idzie nie wchłania wilgoci z gruntu. Tutaj najlepiej sprawdza się keramzyt workowany, chociaż istnieje także możliwość układania go luzem pod posadzkę. W taki sposób można tez wykonać podłogę z drenażem i dodatkowym ogrzewaniem.

– Ocieplenie piwnic- materiał idealny do tego rodzaju projektów można znaleźć na stronie- https://leca.pl/rozwiazania/izolacja-w-gruncie/ocieplenie-scian-piwnic-keramzyt-w-workach/.

– Izolację stropów- może to być strop żelbetowy, ceglany, a nawet kleina.

– Izolację dachów i stropodachów. Tak wykonane zadaszenia mogą mieć różne wykończenie nawierzchniowe.